You are hereUninats 2012 / Uninats 2012 Results

Uninats 2012 Results


Congratulations to all those who took part in Uninats!  Here is the full list of results.

FLATLAND

GROUP

 

POSITION

NAME

Juniors

1

Waylon Batt

 

2

Joseph Baronio

 

3

Ebony O'Dea

 

 

 

Open

1

Christian Huriwai

 

2

Bence Sugar

 

3

Brandon Nankivell

 

 

 

Masters

1

George Carra

 

2

Ty Peters

 

100m

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Under 10s Female

1

Grace Burnet

Time not recorded

 

 

 

 

Under 10s Male

1

Matthew Blight

31.50

 

2

Thomas Walker

31.31

 

3

Nathan Monty

31.75

 

 

 

 

Junior Female

1

Amanda Fontaine

21.90

 

2

Sophie Fontaine

24.06

 

3

Madeline O'Connor

25.69

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

18.30

 

2

Chris Singer

19.40

 

3

Cameron Blight

19.69

 

 

 

 

Open Female

1

Abbie Watson

20.87

 

2

Kim Monty

20.91

 

3

Debbie Hyder

21.22

 

 

 

 

Open Male

1

Ashley Curtis

16.30

 

2

Jaryd Harris

17.07

 

3

Luke Hildebraat

18.19

 

 

 

 

Masters Female

1

Rochelle Braaf

30.50

 

2

Christine O'Connor

30.69

 

 

 

 

Masters Male

1

George Carra

19.10

 

2

Benjamin Loh

20.20

 

3

Cris Bailiff

20.86

400m

GROUP

POSITION

NAME

TIME MM:SS.00

Junior Female

1

Amanda Fontaine

1:32.15

 

2

Sophie Fontaine

1:34.75

 

3

Lily McLaughlin

1:58.18

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

1:14.30

 

2

Cameron Blight

1:30.24

 

3

Ben Weller

1:35.04

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

1:24.69

 

2

Abbie Watson

1:27.31

 

3

Debbie Hyder

1:27.37

 

 

 

 

Open Male

1

Jaryd Harris

1:08.31

 

2

Ashley Curtis

1:08.84

 

3

Karl Denton

1:16.06

 

 

 

 

Master Female

1

Rochelle Braaf

2:05.85

 

2

Christine O'Connor

2:07.56

 

 

 

 

Master Male

1

Matthew Price

1:28.08

 

2

David Buchanan

1:29.69

 

3

Ashley Gale

1:29.91

800m

GROUP

POSITION

NAME

TIME MM:SS.00

Junior Female

1

Sophie Fontaine

3:09.55

 

2

Amanda Fontaine

3:09.59

 

3

Madeline O'Connor

3:33.94

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

2:53.19

 

2

Ben Weller

3:05.82

 

3

Cameron Blight

3:14.07

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

2:55.47

 

2

Debbie Hyder

3:04.75

 

3

Heather Robinson

3:12.87

 

 

 

 

Open Male

1

Ashley Curtis

2:27.84

 

2

Jaryd Harris

2:28.63

 

3

Karl Denton

2:34.44

 

 

 

 

Master Female

1

Rochelle Braaf

4:07.96

 

2

Christine O'Connor

4:29.00

 

 

 

 

Master Male

1

David Buchanan

3:00.50

 

1

George Carra

3:00.50

 

2

Rod Lambert

3:02.50

1600m UNLIMITED

GROUP

POSITION

NAME

TIME MM:SS.00

Junior Female 24”

1

Madeline O'Connor

Time not recorded

 

2

Keira Burnet

Time not recorded

 

3

Megan Armstrong

Time not recorded

 

 

 

 

Junior Female Coker

1

Amanda Fontaine

Time not recorded

 

2

Sophie Fontaine

Time not recorded

 

 

 

 

Junior Male Coker

1

Joseph Baronio

Time not recorded

 

2

Ben Weller

Time not recorded

 

3

Chris Singer

Time not recorded

 

 

 

 

Open Female 24”

1

Heather Robinson

Time not recorded

 

2

Debbie Hyder

Time not recorded

 

3

Gigi Edgley

Time not recorded

 

 

 

 

Open Male 24”

1

Jaryd Harris

Time not recorded

 

 

 

 

Open Male Coker

1

Ashley Curtis

3:49.00

 

2

Jamey Mossengren

4:01.00

 

3

Karl Denton

4:11.72

 

 

 

 

Masters Male Coker

1

Ashley Gale

Time not recorded

 

2

Ty Peter

Time not recorded

 

3

Rod Lambert

Time not recorded

WHEEL WALK 30m

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Junior Female

1

Lily McLaughlin

34.37

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

17.00

 

2

Ben Weller

27.10

 

 

 

 

Open Female

1

Jacqui Coleman

30.28

 

2

Heather Robinson

31.78

 

 

 

 

Open Male

1

Ashley Curtis

18.90

ONE FOOT 50m

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Junior Female

1

Lily McLaughlin

21.30

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

13.75

 

2

Chris Singer

16.97

 

3

Cameron Blight

17.53

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

17.01

 

2

Debbie Hyder

17.97

 

3

Abbie Watson

18.48

 

 

 

 

Open Male

1

Jaryd Harris

10.97

 

2

Ashley Curtis

12.69

 

3

Luke Hilderbraat

12.99

 

 

 

 

Masters Male

1

Benjamin Loh

24.14

BACKWARDS 50m

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Under 10s Male

1

Ben Weller

19.53

 

2

Tristan St John

28.38

 

 

 

 

Junior Female

1

Lily McLaughlin

24.67

 

2

 

 

Amanda Fontaine

31.25

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

14.52

 

2

Chris Singer

18.28

 

3

Cameron Blight

23.97

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

17.13

 

2

Heather Robinson

19.55

 

 

 

 

Open Male

1

Jaryd Harris

12.75

 

2

Ashley Curtis

13.43

 

3

Jamey Mossengren

15.37

 

 

 

 

Masters Male

1

David Buchanan

20.67

 

2

George Carra

21.37

 

3

Matthew Price

25.09

RIDE AND JUGGLE

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Junior Male

1

Joseph Baronio

12.31

 

2

Chris Singer

12.59

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

11.45

 

2

Debbie Hyder

12.43

 

 

 

 

Open Male

1

Luke Hilderbraat

11.42

 

2

Jamey Mossengren

11.68

 

3

Joshua Ingrames

11.75

 

 

 

 

Masters Male

1

David Buchanan

26.13

SLOW BOARD FORWARD 10m

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Junior Female

1

Lily McLaughlin

12.34

 

2

Madeline O'Connor

10.80

 

3

Grace Burnet

11.10

 

 

 

 

Junior Male

1

Waylon Batt

23.28

 

2

Ben Weller

20.25

 

3

Thomas Adams-Walker

15.50

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

22.97

 

2

Kim Monty

16.20

 

3

Jacqui Coleman

10.02

 

 

 

 

Open Male

1

Tom Lambert

36.06

 

2

Ruben Ingwersen

22.59

 

3

Jamey Mossengren

21.56

 

 

 

 

Masters Male

1

David Buchanan

10.53

 

2

Benjamin Loh

10.22

 

3

Ashley Gale

7.02

SLOW BOARD BACKWARD10m

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Junior Female

1

Lily McLaughlin

16.00

 

 

 

 

Junior Male

1

Ben Weller

15.11

 

2

Tom Nolan

11.48

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

13.79

 

2

Kim Monty

11.75

 

3

Heather Robinson

10.91

 

 

 

 

Open Male

1

Tom Lambert

31.72

 

2

Jaryd Harris

23.15

 

3

Jamey Mossengren

12.84

 

 

 

 

Masters Male

1

Benjamin Loh

10.29

 

2

David Buchanan

5.92

4x100m

GROUP

POSITION

NAME

TIME MM:SS.00

Junior Male

1

Joseph Baronio, Chris Singer, Craig Cunningham, Lily McLaughlin

1:35.09

 

2

Ben Weller, Dylan Ingwersen, Tom Nolan, Zac Saltalmacchia

1:43.84

 

3

Ashley Gale, Larry Bowman, Heath Burnet, Charlie Allum

1:52.88

 

 

 

 

Open Mixed

1

Ashley Curtis, Jaryd Harris, Cameron Blight, Ruben Ingwersen

1:11.10

 

2

Matt Price, Ty Peters, Chris Bailiff, Tim Holman

1:24.31

 

3

Joshua Ingrames, James Wright, Luke Ingrames, Debbie Hyder

1:27.94

SLALOM (OBSTACLE COURSE)

GROUP

POSITION

NAME

TIME SS.00

Junior Female

1

Amanda Fontain

29.75

 

2

Sophie Fontaine

30.75

 

3

Lily McLaughlin

31.66

 

 

 

 

Junior Male

1

Cameron Blight

27.44

 

2

Joseph Baronio

27.53

 

3

Ben Weller

27.71

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

26.84

 

2

Heather Robinson

28.91

 

3

Kim Monty

29.25

 

 

 

 

Open Male

1

Ashley Curtis

21.18

 

2

Tom Lambert

21.31

 

3

Luke Hildebraat

21.47

 

 

 

 

Masters Female

1

Rochelle Braaf

40.54

 

2

Christine O'Connor

1:00.56

 

 

 

 

Masters Male

1

Cris Bailiff

28.57

 

2

Ben Loh

30.53

 

3

Ty Peters

30.68

LONG JUMP

GROUP

POSITION

NAME

DISTANCE cm

Junior Female

1

Ebony O'Dea

125

 

2

Madeline O'Connor

50

 

 

 

 

Junior Male

1

Chris Singer

150

 

2

Ben Weller

130

 

3

Joseph Baronio

128

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

50

 

2

Jacqui Coleman

30

 

3

Kim Monty

20

 

 

 

 

Open Male

1

Jaryd Harris

240

 

2

James Wright

225

 

3

Luke Hildebraat

200

 

 

 

 

Masters Female

1

Christine O'Connor

40

 

 

 

 

Masters Male

1

Ben Loh

100

 

2

Matt Price

40cm

HIGH JUMP

GROUP

POSITION

NAME

DISTANCE cm

Junior Female

1

Ebony O'Dea

42.5

 

 

 

 

Junior Male

1

Waylon Batt

52.5

 

2

Chris Singer

47.5

 

3

Joseph Baronio

40.0

 

 

 

 

Open Male

1

Luke Hildebraat

70.0

 

2

Jaryd Harris

67.5

 

3

James Wright

65.0

 

 

 

 

Masters Male

1

Benjamin Loh

30.0

COASTING

GROUP

POSITION

NAME

DISTANCE m

Open Male

1

Jaryd Harris

17.0

 

2

Luke Hildebraat

3.5

 

3

Tom Lambert

2.0

GLIDING

GROUP

POSITION

NAME

DISTANCE m

Junior Male

1

Cameron Blight

1

 

 

 

 

Open Male

1

Luke Hildebraat

17.6

 

2

Jaryd Harris

12.2

 

3

Tom Lambert

11.1

STREET

GROUP

POSITION

NAME

Junior Female

1

Madeline O'Connor

 

 

 

Junior Male

1

Cameron Blight

 

2

Chris Singer

 

3

Joseph Baronio

 

 

 

Open Female

1

Sam LaHood

 

2

Ebony O'Dea

 

3

Kristy Fleming

 

 

 

Open Male

1

Christian Huriwai

 

2

Dan Cowling

 

3

Luke Collalto

5km STANDARD WHEEL

GROUP

POSITION

NAME

TIME 00:00

Junior Female

1

Madeline O'Connor

28:16

 

2

Keira Burnet

48:07

 

3

Lily McLaughlin

48:29

 

 

Zoe Williams

48:30

 

 

 

 

Junior Male

1

Joseph Baronio

20:31

 

2

Cameron Blight

22:50

 

3

Gian Carra

23:19

 

 

Matthew Blight

29:49

 

 

Thomas Adams-Walker

29:53

 

 

Benton Adams-Walker

32:50

 

 

Heath Burnet

48:27

 

 

 

 

Open Female

1

Jacqui Coleman

29:30

 

 

 

 

Open Male

1

Jaryd Harris

17:05

 

2

James Wright

20:35

 

3

Adam Kealy

21:02

 

 

Josh Ingrames

21:43

 

 

Ryan Chadwick

26:22

 

 

Milton Lim

28:51

 

 

 

 

Masters Female

1

Christine O'Connor

40:57

 

 

 

 

Masters Male

1

Mark Gunseit

30:37

 

 

Benjamin Loh (open wheel)

20:16

 

10km STANDARD WHEEL

GROUP

POSITION

NAME

TIME 00:00

Junior Male

1

Ben Weller

43:58

 

2

Craig Cunningham

117:14

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

41:41

 

2

Heather Robinson

41:47

 

 

 

 

Open Male

1

Tim Holman

37:43

 

 

 

 

Masters Female

1

Rochelle Braaf

54:40

 

 

 

 

Masters Male

1

George Carra

34:41

 

2

Rod Lambert

41:29

 

3

Mike Watson

50:19

 

 

Cris Bailiff

53:42

10km OPEN WHEEL

GROUP

POSITION

NAME

TIME 00:00

Junior Female

1

Amanda Fontaine

36:42

 

2

Sophie Fontaine

36:47

 

 

 

 

Junior Male

1

Chris Singer

43:50

 

 

 

 

Open Female

1

Gigi Edgley

103:44

 

 

 

 

Open Male

1

Ashley Curtis

24:25

 

2

Jamey Mossengren

26:16

 

3

Carl Denton

27:16

 

 

Sam Watson

28:34

 

 

Peter Bell

28:43

 

 

Tom Lambert

29:45

 

 

Terrance Allan

33:30

 

 

Ashley Gale

34:07

 

 

Aaron Steinke

36:12

 

 

 

 

Masters Male

1

Ty Peters

35:48

 

2

Matt Price

36:17

 

3

Geoff Robinson

48:14

MUNI ULTRA EXPERT (2 laps)

GROUP

POSITION

NAME

TIME 00:00

Junior Male

1

Mark Lavis

59:38

 

2

Jamey Mossengren

60:41

 

3

Rob O'Brien

71:57

MUNI EXPERT (1 lap)

GROUP

POSITION

NAME

TIME 00:00

Junior Male

1

Ben Weller

45:17

 

2

Cameron Blight

53:22

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

48:32

 

 

 

 

Open Male

1

Ashley Curtis

33:11

 

2

Jaryd Harris

34:20

 

3

Karl Denton

39:19

 

 

 

 

Masters Female

1

Christine O'Connor

Time not recorded

 

 

 

 

Masters Male

1

Ben Loh

49:25

 

2

Matt Price

55:52

 

3

Rod Lambert

78:43

MUNI NOVICE

GROUP

POSITION

NAME

TIME 00:00

Junior Female

1

Lily McLaughlin

19:20

 

2

Madeline O'Connor

26:15

 

 

 

 

Junior Male

1

Josh Maskelyne

14:30

 

2

Joseph Baronio

14:54

 

3

Dylan Ingwersen

18:12

 

 

 

 

Open Female

1

Heather Robinson

19:21

 

2

Jacqui Coleman

22:41

 

3

Kristy Fleming

36:04

 

 

 

 

Open Male

1

James Wright

14:30

 

2

Tim Holman

14:52

 

3

Charlie Allum

15:49

 

 

 

 

Masters Male

1

Ty Peters

17:13

 

2

Mike Watson

20:52

 

3

George Carra

26:26

TRIALS EXPERT

GROUP

POSITION

NAME

POINTS

Junior Male

1

Waylon Batt

24

 

2

Chris Singer

18

 

3

Cameron Blight

10

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

5

 

 

 

 

Open Male

1

Joel Gleeson

31

 

2

Kevin Wharton

30

 

3

Brandon Nankivell

26

 

3

Jack Mildred

26

 

 

 

 

Masters Male

1

Rob O'Brien

19

TRIALS NOVICE

GROUP

POSITION

NAME

POINTS

Junior Female

1

Madeline O'Connor

6

 

 

 

 

Junior Male

1

Ben Weller

13

 

1

Joseph Baronio

13

 

2

Tom Nolan

10

 

 

 

 

Open Female

1

Kim Monty

4

 

 

 

 

Open Male

1

Jock Girvan

22

 

2

Luke Ingrames

8

 

2

Charlie Allum

8

 

 

 

 

Masters Female

1

Christine O'Connor

3

 

2

Rochelle Braaf

2

 

 

 

 

Masters Male

1

Benjamin Loh

7

 

2

Ty Peters

6

 

3

Cris Bailiff

3

DOWNHILL

GROUP

POSITION

NAME

TIME MM:SS

Junior Male

1

Ben Weller

13:18

 

2

Joseph Baronio

15:11

 

3

Josh Maskelyne

17:37

 

 

 

 

Open Female

1

Debbie Hyder

15:45

 

2

Heather Robinson

26:37

 

3

Kristy Fleming

28:22

 

 

 

 

Open Male

1

Mark Lavis

9:36

 

2

Jamey Mossengren

9:40

 

3

Jaryd Harris

10:33

 

 

 

 

Masters Male

1

Ty Peters

16:58

 

2

Rod Lambert

22:22